Долината на фригите

Галерия

Фригите са древен народ придвижил се около 1200 г пр. Хр. от Македония и Тракия в Мала Азия. Някои историци не без основание твърдят, че са траки. Тяхното участие е било решаващо при превземането на Троя и залеза на империята на хетите. През 8 в. пр. Хр. те основават мощна империя, която се разполагала в триъгълника между днешните градове Ескишехир, Кютахия и Афион. На запад поддържали много добри връзки с гърците, а на изток с урартейците.
Останки от тяхната 3000 годишна цивилизация са запазени в Долината на Фригите – голяма област простираща се между градовете Ескишехир, Афион и Кютахия и в столицата им Гордион, близо до Анкара, където се намира уникалната дървена гробница на цар Мидас (ЮНЕСКО).
Със своите скални паметници, селища и гробници, храмове на открито, Фригийската долина е сред десетте най-красиви долини на Турция. Тя е известна като втората Кападокия, тъй като силата на вятъра и водата са оформили приказен пейзаж във вулканичните скали, където са издълбани и впечатляващи свещени монументи в чест на тяхната богиня Кибела. Долината на Фригите е добавена към предварителния списък на ЮНЕСКО за световно културно наследство.